TERAZ23°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Akcja Lemoniada na wschowskim deptaku. Zbierali dla Andrzeja Szczęsnego [ZDJĘCIA]

szw
SZW niedz., 5 lipca 2026 11:09

Piąta Charytatywna Akcja Lemoniada odbyła się w sobotę na wschowskim deptaku, dokąd przeniesiono ją po nawałnicy z Parku Wolsztyńskiego. Pieniądze zbierano w tym roku dla Andrzeja Szczęsnego – sąsiada organizatorów i wieloletniego współorganizatora charytatywnego Biegu Mikołajkowego, który od wiosny wraca do zdrowia po nagłym zatrzymaniu krążenia.

reklama
Akcja Lemoniada Dobra we Wschowie / fot. Zw.pl

    Od stolika z lemoniadą do fundacji

    To piąta edycja przedsięwzięcia, które zaczęło się kilka lat temu na osiedlu przy ulicy Czereśniowej.

    – Zaczęło się niewinnie. Dwoje dzieci wystawiło jeden stoliczek, parasolkę. Rodzice oczywiście byli zaangażowani, przynosili placki – wspomina Paulina Winiarska, organizatorka Akcji Lemoniada.

    Z roku na rok inicjatywa rosła. Dwie kolejne edycje odbyły się w Parku Wolsztyńskim, dwie następne wróciły na Czereśniową, a piąta – w tym roku – trafiła na deptak z powodu zniszczeń po nawałnicy.

    Rosnące kwoty zbiórek sprawiły, że nieformalna inicjatywa zamieniła się w organizację z osobowością prawną. Fundacja Lemoniada Dobra została zarejestrowana 5 marca, w dniu urodzin córki państwa Winiarskich, Gabrysi. To właśnie ona, razem z sąsiadem Dawidkiem Rękosiem, stanęła kiedyś przy pierwszym stoliku z lemoniadą na skraju ulic Czereśniowej i Wiśniowej.

    – Zbierałam się w sobie już od kilku lat. Była to bardzo trudna decyzja, bo to duża odpowiedzialność. Cieszyliśmy się oczywiście, że z roku na rok te rekordy są pobijane, ale ze względów formalnych, żeby było klarownie i transparentnie, postanowiłam zarejestrować fundację – przyznaje organizatorka.

    Dla Andrzeja Szczęsnego

    Tegoroczna zbiórka trafi do Andrzeja Szczęsnego, sąsiada organizatorów mieszkającego kilka domów dalej przy tej samej ulicy Czereśniowej. Andrzej Szczęsny przez lata współorganizował charytatywny Bieg Mikołajkowy we Wschowie. Wiosną tego roku doznał nagłego zatrzymania krążenia i od tego czasu wraca do zdrowia. W czerwcu wschowska społeczność zorganizowała już dla niego koncert charytatywny w auli I LO, a rodzina prowadzi też internetową zbiórkę na rehabilitację.

    – Pan Andrzej prowadził wiele wydarzeń charytatywnych, sportowych, aktywnych, między innymi bieg mikołajkowy. Nie mogliśmy postąpić inaczej, to była taka automatyczna decyzja, że zbieramy w tym roku właśnie dla niego – mówi Paulina Winiarska.

    W sumie udało się zebrać 7189,97 zł.

    Dawni beneficjenci akcji na tegorocznej edycji

    Zanim powstała fundacja, pomocy doczekali się już inni mieszkańcy gminy Wschowa – między innymi Karolek i Jakub. Dwa lata temu, jeszcze w Parku Wolsztyńskim, jedna z edycji zebrała 10 450 zł głównie na operację Lilianki z Zamysłowa, chorującej na obustronny niedorozwój kości udowej. Pozostałe środki trafiły wtedy do Hospicjum i schroniska „Bezdomniaki".

    Na sobotnią edycję przyszli ci, którym akcja pomogła wcześniej.

    – Jakub dzisiaj też przyszedł ze swoją mamą, to było bardzo wzruszające spotkanie, dodało energii do dalszego działania – opowiada Winiarska.

    Przyszła też Lilianka, z mamą i tatą. – Zawsze możemy liczyć na ich obecność i to jest bardzo budujące  – dodaje organizatorka.

    Reklama

    Podsumowanie

      Widziałeś coś ciekawego?

      Dodaj zdjęcie, film lub informację z miasta.

      Dodaj zw24.pl
      reklama
      Santander

      Komentarze 0

      reklama
      zw24 Zgłoś zdarzenie

      Dla Ciebie

      23°C

      Pogoda

      Kontakt

      Nekrologi